Laminovací fólie

01.07.2014 | KP Papír | Zobrazeno 7030x

Laminovací fólie

Velmi častou nejasností, se kterou se potkáváme je Vaše nejistota v označení a vhodnosti použití laminovacích lií. Pokusíme se tedy objasnit několik základních vžitých pojmů a pomoci Vám s výběrem lií k laminaci dokumentů. 

Základním pojmem je laminace studená nebo teplá. Věřte, že se studenou laminací se vyjma v pár velkých reklamních firmách a copyshopech prakticky nesetkáte, tudíž hledání úspor zdali nevyjde studená levněji nehledejte, tudy opravdu cesta nevede. Tak tedy laminace za tepla, to jsou stroje, které jsou cenově dobře dostupné setkáváme se s nimy prakticky na každém pracovišti a stále častěji i v domácnostech. Jsou to stroje rozdělené podle velikosti ( formátu ) laminovaného dokumentu nejčastěji A4 a A3.

Zobecníme tedy toto rozdělení formátu na laminovací lie jako celek.

Nejčastejším kontroverzním dohadem je tloušťka laminovací fólie. Základní a obvykle používanou tloušťkou laminovacích fólií je 80 micronů. Je to fólie, která dostatečně a stejně trvale ochrání laminovaný dokument před vlhkem. Fólie není méně kvalitní než ty ostatní jen je prostě slabší. Představme si laminovací fólii jako desky, které jsou nahoře na kratké straně svařené k sobě mezi tuto spodní a vrchní část se vkládá dokument, obě strany těchto desek mají tloušťku 80 mic provedení je tedy 2 x 80mic. Někteří výrobci a prodejci, i my, označujeme laminovací fólie ve zkrácené verzi 80 mic. Ve skutečnosti se tedy jedná o 2 x 80 micronů.

laminovaci_folie_80mic

Teď již tedy víme, jakým základním údajem jsou laminovací lie rozděleny, neberme stále v potaz formáty, ale jen tloušťku, udanou v micronech. Na otázku co vlastně získáte výběrem silnější laminovací lie, je jednoduchá a vyplívající odpověď, vyšší tuhost zalaminovaného dokumentu. Ta se hodí pro dokumenty, které jsou často přenášeny, je s nimi častěji manipulováno, třeba při výrobním procesu nějakých výrobků. Takto laminované dokumenty jsou odolnější proti zlomení, roztržení a podobně. Samozřejmě máte-li tento požadavek, je vhodné zvolit vyšší tloušťku laminovací lie, na výběr je provedení 100mic, 125mic, 175mic, 250mic. Tedy vždy bráno jako ( 2x100, 2x125, 2x175 a 2x250 mic).

Dalším možným atributem, se kterým se můžete pri označení setkat je provedení. Glossy = LESKLÉ, Matt = MATNÉ. Základním provedením a opět nejpoužívanějším je provedení Glossy, tedy lesklá.  

Zde některé tipy pro využití laminovacích lií nad rámec základního používání:

Glossy = lesklá , na tuto lii lze psát za sucha stíratelnými popisovači, vhodná tedy i pro výuku, školení apod.

Matt = matná, na tuto lii lze psát obyčejnou grafitovou tužkou a posléze vygumovat, opět tedy vhodná např. jako školní pomůcka (třeba pro cvičení psaní).

K docílení vyšší tuhosti laminovaného dokumentu lze použít i jeden fígl. Na dokument, který si přejete zalaminovat, použijte papír s vyšší gramáží. Doporučujeme předem nanečisto prověřit za použití čistého papíru. Některé laminátory "slabší z hypermarketu"  to neutáhnou, tak ať nejste pak zklamaní.  

Závěrem dovolte ještě několik zásadních rad a informací : 

Nepoužívejte laminovací lie a laminátory k vytváření herbářů, zajisté jde o hezký a nápaditý úmysl, ale zkracujete životnost laminátorů a mějte na paměti, že se jedná právě o laminaci za tepla, listy a rostliny vlivem takto vysokých teplot zhnědnou. Ponechte tuto práci právě reklamním společnostem a jejich laminaci za studena. 

Nešetřete korunu za jednu laminovací fólii (tolik u nás jedna fólie A4 zhruba stojí), tím že fólii pro laminaci malých formátů rozstříháte a pak laminujete. Každá laminovací fólie má smysluplný bezpečnostní okraj, přes který se nedostane lepidlo, které se právě teplem aktivuje a rozteče. 

NIKDY, ALE OPRAVDU NIKDY a to si prosím pamatujte, NELAMINUJTE prázdnou nebo poloprázdnou FÓLII.

Dbejte na to, aby když má být výsledkem práce dokument ve formátu třeba A6, aby jste používali laminovací folie také pro formát A6 apod.  V naší nabídce naleznete celou řadu různých formátů, využívejte ji. Bez bezpečnostního okraje vytéká lepidlo do laminátoru a dochází k zalepení válců a desek, následné zasekávání folie a zkrácení životnosti přístroje. Při záručních reklamacích na tuto skutečnost servisní středisko přijde a záruku z důvodu nesprávného používání neuzná.

Nelaminujte papíry formátu A6 v laminovacích foliích A4. Výrobce vyrobil přístroj u kterého počítá s teplotním odporem a nasákavostí papíru. Pokud vložíte třeba vizitku do laminovací folie formátu A4, nemá se teplem aktivované lepidlo kam zatavit, když tam papír není a lepidlo vyteče i přes bezpečnostní okraj, nemá se prostě kam vpít. Neušetříte. Naopak, laminovací folie pro vizitky Vás u nás přijde na nějakých 40 haléřů za kus a výsledek bude a to Vám garantuji 100%.     

Všechny námi nabízené folie jsou opatřeny bezpečnostním okrajem. 

Pokoušel jsem se s Vámi podělit tímto článkem o naše více jak 20ti leté zkušenosti z oboru ke kterému laminace a laminování bezesporu patří. Ničeho se nebojte, laminace je rutijní zaležitostí, žádná věda to není a výsledkem je vždy při nejmenším zlepšení odolnosti Vašich dokumentů, které i po letech budou vypadat jako nové.    

* Toto upozornění platí pro všechny laminátory nejen ty které máme v nabídce, ale jako pro celek všech prodávaných tepelných laminátorů. Lepidlo se teplem rozehřeje vyteče z fólie a zalepí válec a tepelné desky. A je po záruce! Je to jako žehlení prádla také má své omezení. 

Změnili jsme značku výrobce Laminovacích fólií. Nově od ledna 2022 prodáváme fólie zn. Donau provedení Office Colour. 

V závěru roku 2021 jsme našim některým největším odběratelům odeslali vzorky po balení ZDARMA. Ohlas byl 100% pozitivní. Bez vyjimek v celé šíři nabídky 80 - 100 - 125 mikronů.  Od března 2022 na žádost rozšířeno i o formáty A3 - A5 - A6 a vizitky.  

Věříme, že Vás náš výběr opět uspokojí, jedná se o kvalitní čiré laminovací fólie. Mají vše co požadujete - Bezpečnostní okraj, zaoblené rohy, antistatickou úpravu, jsou vhodné pro laminaci fotografií a barevných reprodukcí.  

Tak jako jsme uvedli do široké vědomosti a zájmu laminovací fólie Standard, tak nyní předkládáme novou nabídku Office Colour, ve stále udržitelné kvalitě a příznivé ceně. Ustudu si uhnat nechceme. 

 Laminovací fólie Donau Office

  X

 

Další články

 

Popisovač EDDING 400 permanentní barevný

18.01.2022 | KP Papír | Zobrazeno 279x

Příklad - Edding 400 permanentní popisovač. Dovolte na úplný začátek použít, jeden reklamní slogan a pár prostých výstižných vět:   Nejsem... >

 

Potvrzení dodávky s odloženou platbou

20.12.2021 | KP Papír | Zobrazeno 336x

Vážení zákazníci, Přistupujeme k opatření posečkání s úhradou z důvodu nedostatku zboží na trhu. Některé položky vypadli z nabídky. Dovozci... >

Rok a kousek od stěhování

04.08.2021 | KP Papír | Zobrazeno 369x

Vážení zákazníci,  je tomu již rok a kousek co jsme se přestěhovali do nových prostor do ulice Hvězdná 878/1 Jablonec nad Nisou. Na začátek... >