Laminovací fólie

01.07.2014 | KP Papír | Zobrazeno 2711x

Laminovací fólie

Velmi častou nejasností, se kterou se potkáváme je Vaše nejistota v označení a vhodnosti použití laminovacích lií. Pokusíme se tedy objasnit několik základních vžitých pojmů a pomoci Vám s výběrem lií k laminaci dokumentů. 

Základním pojmem je laminace studená nebo teplá. Věřte, že se studenou laminací se vyjma v pár velkých reklamních firmách a copyshopech prakticky nesetkáte, tudíž hledání úspor zdali nevyjde studená levněji nehledejte, tudy opravdu cesta nevede. Tak tedy laminace za tepla, to jsou stroje, které jsou cenově dobře dostupné setkáváme se s nimy prakticky na každém pracovišti a stále častěji i v domácnostech. Jsou to stroje rozdělené podle velikosti ( formátu ) laminovaného dokumentu nejčastěji A4 a A3. Zobecníme tedy toto rozdělení formátu na laminovací lie jako celek.

Nejčastejším kontroverzním dohadem je tloušťka laminovací lie. Základní a obvykle používanou tloušťkou laminovacích lií je 80 micronů. Je to lie, která dostatečně a stejně trvale ochrání laminovaný dokument před vlhkem jako různé další tloušťky, lie není méně kvalitní než ty ostatní jen je prostě slabší. Představme si laminovací lii jako desky, které jsou nahoře na kratké straně svařené k sobě mezi tuto spodní a vrchní část se vkládá dokument, obě strany těchto desek mají tloušťku 80 mic provedení je tedy 2 x 80mic. Někteří výrobci a prodejci i my označujeme laminovací lie ve zkrácené verzi 80 mic. Ve skutečnosti se tedy jedná o 2 x 80 micronů.

laminovaci_folie_80mic

Teď již tedy víme, jakým základním údajem jsou laminovací lie rozděleny, neberme stále v potaz formáty, ale jen tloušťku, udanou v micronech. Na otázku co vlastně získáte výběrem silnější laminovací lie, je jednoduchá a vyplívající odpověď, vyšší tuhost zalaminovaného dokumentu. Ta se hodí pro dokumenty, které jsou často přenášeny, je s nimi častěji manipulováno, třeba při výrobním procesu nějakých výrobků. Takto laminované dokumenty jsou odolnější proti zlomení, roztržení a podobně. Samozřejmě máte-li tento požadavek, je vhodné zvolit vyšší tloušťku laminovací lie, na výběr je provedení 100mic, 125mic, 175mic, 250mic. Tedy vždy bráno jako ( 2x100, 2x125, 2x175 a 2x250 mic).

Dalším možným atributem, se kterým se můžete pri označení setkat je provedení. Glossy = LESKLÉ, Matt = MATNÉ. Základním provedením a opět nejpoužívanějším je provedení Glossy, tedy lesklá.  

Zde některé tipy pro využití laminovacích lií nad rámec základního používání:

Glossy = lesklá , na tuto lii lze psát za sucha stíratelnými popisovači, vhodná tedy i pro výuku, školení apod.

Matt = matná, na tuto lii lze psát obyčejnou grafitovou tužkou a posléze vygumovat, opět tedy vhodná např. jako školní pomůcka (třeba pro cvičení psaní).

K docílení vyšší tuhosti laminovaného dokumentu lze použít i jeden fígl. Na dokument, který si přejete zalaminovat, použijte papír s vyšší gramáží. Tento fígl doporučujeme předem nanečisto prověřit za použití čistého papíru. Některé slabší laminátory to nevezmou, tak ať nejste pak zklamaní.  

Závěrem dovolte ještě několik zásadních rad a informací : 

Nepoužívejte laminovací lie a laminátory k vytváření herbářů, zajisté jde o hezký a nápaditý úmysl, ale zkracujete životnost laminátorů a mějte na paměti, že se jedná právě o laminaci za tepla, listy a rostliny vlivem takto vysokých teplot zhnědnou. Ponechte tuto práci právě reklamním společnostem a jejich laminaci za studena. 

Nešetřete korunu za jednu laminovací lii ( tolik u nás jedna lie A4 zhruba stojí ), tím že lii při laminaci malých formátů rozstříháte a pak laminujete. Každá laminovací lie má smysluplný okraj, přes který se nedostane lepidlo, které se právě teplem aktivuje a rozteče. Bez okraje vtéká lepidlo do laminátoru a dochází ke zkrácení životnosti a při záručních reklamacích na tuto skutečnost servisní středisko přijde a záruku z důvodu nesprávného používání třeba neuzná.

Pokoušel jsem se s Vámi podělit tímto článkem o naše více jak 20ti leté zkušenosti z oboru ke kterému laminace a laminování bezesporu patří. Ničeho se nebojte, laminace je rutijní zaležitostí, žádná věda to není a výsledkem je vždy při nejmenším zlepšení odolnosti Vašich dokumentů, které i po letech budou vypadat jako nové.    

 

 

  X

 

Další články

 

 

Poštovné drobné zásilky

02.02.2018 | KP Papír | Zobrazeno 62x

Vážení zákazníci,  Dovolujeme si Vám nabídnout službu, zasláním drobné zásilky s platbou předem prostřednictvím České pošty a.s. Princip je... >

Gift, pravidla, vysvětlení

05.08.2016 | KP Papír | Zobrazeno 792x

Vážení zákazníci, Gift = dárek, v překladu z angličtiny. Nikoliv z němčiny    Dárek má symbolickou hodnotu 1,21Kč s DPH. Předměty... >

Skladové zásoby

05.08.2015 | KP Papír | Zobrazeno 1328x

Vysvětlení ohledně skladových zásob. Ano jsme si vědomi, že by bylo bezesporu lepší, kdybychom uváděli přesnou skladovou zásobu v kusech. My... >